Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

15. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Çalışmaları

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Türkiye Öğrenci Meclisinin 15. Dönem Çalışmaları 02-03 Mayıs 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir.
15. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Çalışmaları

"Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi", Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle 2004 yılında uygulamaya konulmuştur. Bu proje ile; çocuklarımıza ve gençlerimize çoğulculuk ve katılımcılık konularında farkındalık ve beceri kazandırmak; farklı düşünce ve inançlar ile bireylerin hak ve özgürlüklerine saygı duymalarını sağlamak; seçme seçilme, oy kullanma gibi demokratik değer, tutum ve becerileri kazandırmak; okullarımızda ve toplumumuzda demokrasi kültürü ve bilincini geliştirmek hedeflenmektedir.

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında her yıl ekim ayında ilkokul birinci sınıf öğrencileri hariç okullardaki tüm öğrencilerin iştirakiyle okul öğrenci meclisi başkanları seçilmektedir. Bu seçimlerin ardından gerçekleştirilen ilçe ve il genelinde yapılan seçimler ile beş ortaokul ve yetmiş altı lise öğrencimiz İl Öğrenci Meclisi Başkanı sıfatıyla Türkiye Öğrenci Meclisi üyeliğine seçilmişlerdir.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı organizasyonunda 03 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Öğrenci Meclisi’nin 15. Dönem Özel Birleşimi, Antalya İl Millî Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN’ın ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan DURMUŞ’un konuşmaları ile başlamıştır.

Türkiye Öğrenci Meclisi’nin 15. Dönem Özel Birleşimi’nin I. Oturumunda Tekirdağ İl Öğrenci Meclisi Başkanı Erkay MOLOZ Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı seçilmiştir. 

Bir demokrasi şenliği havasında geçen Türkiye Öğrenci Meclisinin 15. Dönem Çalışmaları, Özel Birleşim’in II. Oturumunda İl Öğrenci Meclisi Başkanlarının yaptıkları gündem içi ve gündem dışı konuşmalar ile sona ermiştir.

03-05-201803-05-201803-05-201803-05-2018

 

Serhat Mah. 1290. Sokak No.1 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.