Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ (TSVP) ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ (TSVP) ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 Ekim 2018 itibarıyla Başkanlığımız bünyesinde çalışmaları devam eden Türkçe Söz Varlığı Projesi kapsamında Başkent Öğretmenevinde 12-13 Şubat 2020 tarihinde bir çalıştay  gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk'un teşrif ettiği çalıştaya Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bahri ATA, Kurul Üyesi Kâmil YEŞİL, Daire Başkanı Mustafa Alphan BAŞBEKLEYEN ve 26 ilden gelen akademisyenler katılım sağladılar.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Ata'nın selamlama konuşması ile başlayan çalıştay,  Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk'un konuşmalarıyla devam etmiştir. Sayın Bakanımız,  Türkçe Söz Varlığı Projesi kapsamında 26 ilde koordineli bir çalışma yapılacağını ve bu çalışmada 2. sınıftan 12.  sınıf seviyesine kadar öğrencilerin yazılı söz varlığının tespit edileceğini belirtti.   Çalıştayda  saha çalışmalarında izlenecek yol haritası belirlendi.

Türkçe Söz Varlığı Projesi (TSVP) Çalıştayı ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin (2-12. sınıflar) yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcüklerin belirlenmesi ve sınıflandırılması, sıklık listelerinin oluşturulması ile yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla dilbilimsel çözümlemeleri hedeflenmektedir.

14-02-202014-02-2020

 

 

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.