Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Başkanlığımız tarafından 12 Aralık 2019 tarihinde "Denklik İşlemleri ve Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yükseköğrenime Geşişleri Hakkında Toplantı" düzenlendi.

Başkanlığımız tarafından 12 Aralık 2019 tarihinde

Başkanlığımız bünyesinde 12/12/2019 tarihinde 30/05/2019 tarih ve 30789 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Denklik Yönetmeliği, e-Denklik Modülü,  Denklik İşlemleri ve Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yükseköğrenime Geçişleri Hakkında vakıf üniversitelerinin uluslararası öğrenci ofislerinin personeline yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Burhanettin DÖNMEZ'in selamlama konuşmasıyla başladı. Ardından Eğitim Politikaları Daire Başkanı Mustafa Alphan BAŞBEKLEYEN katılımcılara yeni oluşturulan e-Denklik modülüne ilişkin bilgiler verdi. Daire Başkanı Cumhurbaşkanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılmış ve 10 Kasım 2018 tarihinden itibaren uygulamaya geçilmiş olan "İkinci 100 Günlük İcraat Programı" kapsamında  "Temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistemin kurulması" eylemi ile oluşturulan e-Denklik Modülünün Ankara'da pilotlama çalışmalarına başlamış olmanın sevincinin yaşandığını belirtti.

Toplantıya Bakanlığımız uzmanlarının yeni Denklik Yönetmeliği'nin tanıtıldığı sunumu ile devam edildi. Ardından e-Denklik Modülünün tanıtım sunumu yapıldı. e-Denklik Modülü ile ülkemizde öğrenim görmek isteyenlerin denklik iş ve işlemlerinin kolaylaşacağı, işlemlerde mükerrer başvuruların önleneceği, belgelere standart getirileceği, denklik işlemlerinde hız sağlanacağı, başvuruda bulunacakların sistem üzerinden ilk başvurularının alınarak zaman kaybının önüne geçileceği ve başvuru belgelerinin arşivleneceği ifade edildi.

Bilgilendirme toplantısının öğleden sonraki bölümünde Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yükseköğrenime Geçişleri Hakkındaki sunum gerçekleştirildi. Ardından vakıf üniversitelerinin uluslararası öğrenci ofislerinin personelleri tarafından yöneltilen soru, görüş ve önerilere yer verildi. Toplantı, katılımcılarla denklik biriminin iletişim bilgileri paylaşılarak yabancı uyruklu öğrencilerin denklik işlemleri hakkında tereddüte düşülen konularda Birimimizden bilgi alınabileceği belirtilerek sona erdirildi.

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.