Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

"Türkiye'de Yabancı Dil Eğitiminde Kalitenin Yükseltilmesi" IPA III Projesi

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanı ile Avrupa Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı iş birliği ile yürütülecek olan "Türkiye'de Yabancı Dil Eğitiminde Kalitenin Yükseltilmesi" projesinin de içinde yer aldığı 2022 Yılı için Türkiye'ye Yönelik Yıllık Eylem Programına ait Finansman Anlaşması 28 Aralık 2023 tarihli ve 32413 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.


2024 ve 2028 yıllarını kapsayan projenin toplam bütçesi Avrupa Konseyi katkısı ile birlikte 5.403.333 Euro'dur. Projenin ana hedefi Türkiye'de yabancı dil eğitiminin kalitesini ve etkinliğini geliştirmek ve veriye dayalı bir şekilde uluslararası standartlarla uyumlu hâle getirmektir. Projede yer alan başlıca faaliyetler arasında yabancı dil yeterliğinin kapsamlı olarak ölçülmesi için hâlihazırda Bakanlığımızın öğretim programlarında kullanılan Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) Companion Volume (CV) ile uyumlu dört dil becerisini ölçen yeterlik testlerinin geliştirilmesi, yabancı dil öğretmenleri ve öğrenciler için öğretim materyallerinin oluşturulması, ulusal dil profili belgesinin hazırlanması ve veriye dayalı dil politika önerilerinin geliştirilmesi bulunmaktadır. 

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.