Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Öğrencilerin Söz Varlığının Tespiti, Geliştirilmesi ve İzlenmesi Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yürütülecek "Öğrencilerin Söz Varlığının Tespiti, Geliştirilmesi ve İzlenmesi Projesi Tanıtım Toplantısı" Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı toplantı salonunda ilgili genel müdürlüklerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Öğrencilerin Söz Varlığının Tespiti, Geliştirilmesi ve İzlenmesi Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Söz varlığı; bir dili meydana getiren kelimeler, terimler, atasözleri, deyimler, ikilemeler ve kalıp sözler gibi unsurları kapsar. Aynı zamanda söz varlığı, o dili konuşan toplumun millî ve manevi kültürünü yansıtan temel kodlar olarak da kabul edilir. Bunun için öğrencilerin sahip oldukları söz varlığının tespitine ve geliştirilmesine yönelik yapılacak araştırma ve çalışmalar büyük önem arz etmektedir.

Koordinatörlüğünü Başkanlığımızın yaptığı "Öğrencilerin Söz Varlığının Tespiti, Geliştirilmesi ve İzlenmesi Projesi" Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yürütülecektir. Türkçe alan becerilerinin geliştirilmesi kapsamında hazırlanan bu proje, öğrencilerin kelime hazinesini genişletmeyi ve ders kitaplarının içerdiği söz varlığını zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu proje üç yıl boyunca devam edecektir. 

Proje toplantısı, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Faruk Yelkenci'nin başkanlığında Kurul Başkanımız Prof. Dr. Cihad Demirli ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü,  Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü,  Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünün katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.