Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde telif hakları ve kriterler eğitimi semineri düzenlendi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde telif hakları ve kriterler eğitimi semineri düzenlendi.

Eğitimin ilk gününde yaptığı açış konuşmasında Kurul Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, ders kitaplarının incelenmesinde Kurul olarak öğrencilere karşı büyük bir  sorumluluk taşıdıklarını, kriterlerin uzun araştırmalar ve deneyimler sonucu geliştirildiğini,  kriterlere uyulması ve uygulanması konusunda hassasiyet gösterdiklerini belirtti.  Dönmez, Öğretim Programlarının güncellenmesinin ardından son bir buçuk yılda, iki bin beş yüze yakın kitap incelemesini tamamladıklarını, hata kabul etmeyen bir titizlikle, zamanla yarışan bir tempoda çalıştıklarını kaydetti.  Ayrıca sürekli bir gelişme ve günceli takip etme çabası içinde olduklarını vurgulayan Dönmez, kriter eğitimiyle telif hukuku eğitiminin ayrılmaz bir bütün olarak algılanması gerektiğini, bu konuda oluşturmaya çalıştıkları farkındalığın ders kitaplarına ve eğitim öğretimin kalitesine yansıyacağına inandıklarını ifade etti. 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında 03-04 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen ve ders kitabı hazırlayan Bakanlık merkez birimleri çalışanlarına  yönelik olarak hazırlanan  farkındalık eğitiminin birinci gününde,  ders kitapları ve öğretim materyallerinin hazırlanması, inceleme ve onay süreçlerinde ortak standartlara dayalı karşılıklı işbirliği sağlanmasının önemi vurgulandı. Ders kitaplarının hazırlanmasında mevzuata uygunluk, pedagojik yaklaşım, görsel teknik ve görsel pedagoji ilişkisi, dil ve anlatım ile ölçme ve değerlendirme standartları gibi başlıklarda dikkat edilmesi gereken kriterler uygulamalı örnekler üzerinden anlatıldı. 

İkinci gün Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü uzmanlarınca ders kitaplarının yazımı ve denetlenmesinde telif haklarının kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duruldu. Lisanslama standartları, sözleşmeler, iktibaslar, ihlaller, istisnalar ve intihal durumları konularına ilişkin verilen eğitimle telif hukuku konusunda yeterlilik ve farkındalığın arttırılması sağlanmaya çalışıldı. Ders kitapları ve giderek gelişen elektronik ortamlardaki içeriklerin hazırlanması ve incelenmesi  süreçlerinde güncel gelişmeler de dikkate alınarak telif hukuku açısından ülkemizdeki ve dünyadaki mevzuat katılımcılara aktarıldı.

 

04-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-2019

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.