Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

" TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ ÇALIŞTAYI" BAŞARIYLA TAMAMLANDI.

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Tarafından 26-29 Eylül 2022'de Bu Yılın Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da Düzenlenen "Türkiye'de ve Dünyada Türkçenin Öğretimi Çalıştayı" Başarıyla Tamamlanmıştır.


Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in onursal başkanlığını yaptığı çalıştayın açılışı 26 Eylül' de Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Dil Bayramı'nın da 90. yıl dönümü olan 26 Eylül 2022'de gerçekleştirilmiş olan çalıştay, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TDE-ARGEM) tarafından yürütülmüştür.

Çalıştayda Türk Dil Kurumu ile yurt içinde ve yurt dışında Türkçenin öğretimi hususunda önemli rolleri olan Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı paydaş olarak yer almıştır.

"Sevdamız Türkçe, Sevdalımız Türkçe"

Binlerce yıldır milletimizi bir arada tutan, insanlık tarihinin her devresinde hükümranlığını sürdüren ana dilimize değer katmanın bilinciyle yola çıkılan çalıştaya üniversitelerden alan uzmanları, uygulayıcılar ve ilgili kurumlar katılmıştır. 26-29 Eylül 2022'de dört gün boyunca 12 oturum hâlinde düzenlenen çalıştayda Türkçenin ana dili ve yabancı dil olarak öğretimi, iki dillilere ve Türk dillilere öğretimi konuları kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. 

Türkçe öğretimi süreçlerinin bütün boyutlarıyla değerlendirildiği, temel konu ve meselelerin istişare edildiği ve çözüm önerilerinin geliştirildiği çalıştayda "Türkçe Üzerine Düşünmek", "Kültürel Diplomasi Bağlamında Türkçe Öğretimi", "Türkçe Öğretimi: Kurumlar, Politika ve Stratejiler" gibi başlıklarda da değerlendirmeler yapılmıştır. Akademik bakış açısıyla kurumların Türkçe öğretimi politikalarına katkı sağlayacak stratejiler ortaya konarak çalıştay sonuç raporu kamuoyu ile paylaşılacaktır.

01-10-2022

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.