Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Afet ve Acil Durumlarda Çocuk Hakları ve Eğitimi Projesi Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

Başkanlığımızca afet ve acil durumlarda çocukların korunması ve haklarının gözetilmesi amacıyla hayata geçirilen "Afet ve Acil Durumlarda Çocuk Hakları ve Eğitimi Projesi" Başkanlığımızda yapılan tanıtım programıyla duyuruldu.
Afet ve Acil Durumlarda Çocuk Hakları ve Eğitimi Projesi Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

     Projeyle afet durumlarında çocuklarla öncelikle temasta bulunan MEB personelinin afet öncesi risk azaltma ile hazırlık, afet sırası ve sonrası müdahale ve iyileştirme faaliyetleri dâhil afet yönetiminin tüm aşamalarında çocukların korunmasına yönelik çocuk hakları temelli kapsamlı bir çerçeve sunması planlanmaktadır.

     Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde çocuk haklarının insan hakları ilkelerine uygun olarak korunması ve yaygınlaştırılması ile millî ve toplumsal değerlere dayalı olarak eğitim sisteminin geliştirilmesine katkı sağlamak maksadıyla 2021'de faaliyete geçen Çocuk Hakları Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ÇH-ARGEM) tarafından hazırlanan projede öğretmenlere, okul yöneticilerine, MEB AKUB personeline, MEB merkez teşkilat personeline, öğretim programı ve kitap yazarları ile program ve kitap inceleme uzmanlarına yönelik afet durumlarında çocuk haklarının korunması ve güçlendirilmesi amacıyla eğitimler verilecektir.

     Bakan Yardımcımız Sayın Celile Eren ÖKTEN'in onurlandırdığı programa, Bakanlığımız genel müdürlüklerinin yanı sıra çocuk hakları ve afet konularında duyarlılığıyla bilinen UNICEF, AFAD, JICA, Kızılay, üniversiteler gibi birçok kurum ve kuruluşun temsilcileri ve uzmanları katıldı.

     UNICEF iş birliği ile yürütülen projenin tanıtım programında konuşan Kurul Başkanımız Prof. Dr. Cihad DEMİRLİ, yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın sağlıklı, mutlu ve güvenli bir şekilde büyümeleri için onların sahip oldukları hakların bilincinde olmamızın ve politikalarımızı bu yönde belirlememizin önemini dile getirerek "Çocukların sağlık, barınma, eğitim, oyun hakları ile güvenli ve barış dolu bir dünyada yaşama haklarının sağlanması tüm insanlığın görevidir. Afetlerden etkilenen çocuklarımızın hak kayıplarını önlemenin ehemmiyetinin bilincinde olan Başkanlığımız, UNICEF ile ortaklaşa Afet ve Acil Durumlarda Çocuk Hakları ve Eğitimi Projesi yürütmektedir. Proje ile Türkiye'de afet durumlarında çocuk haklarının, Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmelerinde yer alan maddeler çerçevesinde korunması ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çocuk hakları temelli yaklaşıma sahip bir afet yönetimi anlayışında elbette ki ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliğinin yanı sıra çocuklarımızın fikirleri ve onların bu çalışmalara katılımı da önem taşımaktadır." dedi.

15-05-202415-05-202415-05-202415-05-202415-05-202415-05-202415-05-202415-05-2024

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.