Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

"Ders Kitabı Kapağı Tasarım Çerçevesi" Yayımlandı.

Ders Kitabı Kapağı Tasarım Çerçevesi, 2022 yılının Şubat ve Ağustos taslak ders kitabı başvuru dönemlerinde Başkanlığımıza başvurusu yapılarak Kurulca uygun görülen ders kitaplarında ve 15.12.2022 tarihinden itibaren Başkanlığımıza başvurusu yapılacak taslak ders kitapları ile eğitimaraçlarında kullanılması uygun görülmüştür.


Bir ders kitabının içeriğinin hedef kitleye en iyi biçimde aktarılabilmesi için kitap; kapağı, sayfa düzenlemesi ve görsel tasarımıyla bir bütün olarak ele alınmalıdır. Kapak tasarımı bilimsel ve sanatsal temel ilkeler dikkate alınarak estetik anlamda da en ideal forma sokulmaya çalışılmalıdır.

Bir ders kitabının kapağı; hem kitabın kimliğine dair bilgi edinmeye yarayan, hem kitabın içeriğine dair bilgi veren hem de öğrencinin ilgisini çekmeye ve öğrenciyi kitaptan bilgi almaya ikna eden bir tasarım ürünü olması hasebiyle kitabın önemli parçalarından biridir.

Bu amaçla Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Dairesi tarafından alan uzmanları, öğretmenler ve ilgili genel müdürlük temsilcilerinin katılımıyla Ders Kitapları Kapak Tasarımı Çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştay sonucunda ders kitap kapaklarının tasarımına rehberlik edecek bir belgeye ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu önemli ihtiyaca cevap vermek için Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı tarafından tasarımcılara rehberlik etmesi amacıyla Ders Kitabı Kapağı Tasarımı Rehberi hazırlanmıştır.

Üniversitelerin ilgili bölümleri, Genel Müdürlükler ve yayınevleri ile paylaşılıp görüşleri alınarak hazırlanan rehberin nihai hâli "Ders Kitabı Kapağı Tasarım Çerçevesi" adı altında Kurulumuzca uygun mütalaa edilmiştir.

Belgeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.