Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

DİL EĞİTİMİNDE İYİ UYGULAMALAR: EYLEM ARAŞTIRMASI KONFERANSI 16 MAYIS 2022 TARİHİNDE İSTANBUL'DA BAŞLADI

DİL EĞİTİMİNDE İYİ UYGULAMALAR: EYLEM ARAŞTIRMASI KONFERANSI 16 MAYIS 2022 TARİHİNDE İSTANBUL'DA BAŞLADI

Başkanlığımız bünyesindeki Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezimiz tarafından düzenlenen "Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar: Eylem Araştırması Konferansı" 16 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul'da başladı.

Konferansa katılan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Türkiye'nin büyük ve kapsamlı bir eğitim sistemine sahip olduğunu belirtirken "Hemen her alanda eğitimle ilgili meseleler konuşulmakta, yolu eğitimden geçmeyen bir birey bulunmamaktadır. Hükümetimizin 2002'den beri eğitimde kalitenin artırılmasına yönelik ciddi yatırımları bulunmaktadır. Tüm kademelerde eğitime erişim ve ulaşım noktaları üzerinde ehemmiyetle durulmaktadır. Son 20 yılda hazırlanan bütçelerde en büyük payı Bakanlığımız almaktadır." dedi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Şensoy, verilen destekler ve bu desteklerin yıldan yıla artmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e teşekkürlerini sundu.

Şensoy, dil öğretiminde farklı kademelerde hayata geçirilen projeler ve elde edilen sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Konferansa Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar'ın yanı sıra Kurul Başkanımız Cihad Demirli, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Kurul Üyelerimiz ile İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı katıldı.

"Farklı dil branşlarından 530'a yakın başvuru geldi"

Kurul Başkanımız Cihad Demirli yaptığı konuşmada Başkanlık bünyesinde 2021'de Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezinin kurulduğunu belirterek "Merkezimiz millî ve toplumsal değerlere dayalı, kalite ve eşitlik ilkeleriyle dil eğitim ve öğretimine katkı sağlama amacını gütmektedir." dedi.

Demirli, Merkezimizde Türkçenin ana dil ve yabancı dil olarak öğretimi ile İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusçaya yönelik faaliyetler de yürütüldüğünü dile getirerek Merkezimizde farklı dil branşlarında uzman öğretmenler ile Bakanlık uzmanlarının görev yaptığını anlattı.

Merkezimizin faaliyetlerine zemin oluşturmak adına farklı üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin yer aldığı 10 üyeden oluşan bir danışma kurulu olduğunu belirten Kurul Başkanımız, şöyle devam etti: "Merkezimizin gerçekleştirdiği en önemli çalışmalardan biri de Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni çevirisidir. Dil bilimciler bu çevirinin kıymetini bilirler. Türkçeleştirilmiş bu metin İngilizce dışında çevrilmiş beşinci dil olarak çalışmalarımızın içinde yer almıştır. 8 Kasım 2021'de Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni'nin Türkçe çevirisini kamuoyuna duyurduk. Birçok üniversitede ders kitabı olarak yer alıyor. Söz konusu kitabın çeşitli kütüphanelerle basılı hâlini paylaştık. İl millî eğitim müdürlüklerimize de ilettik. Merkezimizin 81 ilde il koordinatörleri bulunuyor. Bu arkadaşlarımız vasıtasıyla çalışmalarımızı illerde yürütüyoruz."

"Yapılacak çalıştayda Türkçe öğretiminin temel meseleleri ele alınacak"

Kurul Başkanımız Cihad Demirli, dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer alan Türkçenin öğretimi konusunda da çalışmaların devam ettiğini belirterek ana dil ve yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin önemine işaret etti. Türkçe öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi amacıyla araştırmacılar, uygulayıcılar ve ilgili kurumlarla beraber "Türkiye'de ve Dünyada Türkçenin Öğretimi: Uygulamalar, Gelişmeler, Öneriler Çalıştayı"nı bu yıl içinde düzenleyeceklerini dile getiren Başkanımız "Alanda önemli bir ihtiyacı karşılayacak bu çalıştayda Türkçe öğretiminin temel meseleleri ve bu meselelere bağlı çeşitli konular uzmanlar tarafında çok yönlü şekilde ele alınacak." ifadelerini kullandı.

İyi örnekler üzerinden dil eğitimi sistemini geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Cihad Demirli, konferansla ilgili olarak "Bilimsel temelleri olan, mantıksal çerçeveye oturmuş, etik kurallara uyumlu, etkisi izlenebilir, katılımcılığı önemseyen yenilikçi dil uygulamalarını tercih ettik. Özellikle farklı dil branşlarından 530'a yakın başvuru geldi. Farklı illerden ve okul türlerinden Türkçe ve yabancı dil olarak İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusya branşlarından başvurular titizlikle değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda 60 başvuru sahibi burada 3 gün içerisinde sunum yapacak." dedi.

Üç gün sürecek konferansımızda eş zamanlı oturumlarla 60 iyi uygulama sunulacaktır. Gerçekleştirilen bu sunumlar profesyonel olarak kayıt altına alınacak ve Bakanlığımızın ilgili çevirim içi platformları aracılığıyla tüm öğretmenlerimizin istifadesine sunulacaktır.

17-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-2022

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.