Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

TÜRKÇE VE DİL EĞİTİMİNDE İLERİYE YÖNELİK ADIMLAR: İYİ UYGULAMALAR KONFERANSI BAŞLIYOR

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 22-24 Mayıs 2024 tarihlerinde Ankara'da Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı düzenleyecek.
TÜRKÇE VE DİL EĞİTİMİNDE İLERİYE YÖNELİK ADIMLAR: İYİ UYGULAMALAR KONFERANSI BAŞLIYOR

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 22-24 Mayıs 2024 tarihlerinde Ankara'da Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı düzenleyecek.

Dil eğitimi; dil öğretimi ve bilgi aktarımının yanı sıra bireyin tüm eğitim sürecini kapsayan dilin kültürel, toplumsal ve iletişimsel boyutlarını içeren geniş bir perspektife sahiptir. Bu bağlamda konferansta dil eğitimi geniş bir bakış açısıyla ele alınacaktır. Özellikle Türkçe eğitimi ile ilgili Türkçenin ana dili olarak öğretimi, yabancı dil olarak öğretimi, iki dillilere öğretimi ve Türk soylulara/dillilere öğretimi kapsamında Türkçe ve dil eğitiminde yenilikçi ve keşfedici yaklaşımlara odaklanılacaktır.

Dilin gücünü ve eğitimin dönüştürücü etkisini öne çıkaran konferansın Onursal Başkanlığını Millî Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Yusuf TEKİN, Başkanlığını ise Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Cihad DEMİRLİ yapacaktır. Konferans, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının desteklediği proje kapsamında gerçekleştirilecektir.

Başkanlığımız tarafından dil eğitimi ile ilgili gerçekleştirilen çalışmaların ilki 16-18 Mayıs 2022'de "Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı" İstanbul'da düzenlenmiştir. Bu konferansa Türkiye genelinde farklı illerden ve okul türlerinden yabancı dil olarak Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça branşlarından öğretmenler katılmıştır. Türkçe öğretimi süreçlerini değerlendirmek ve bu değerlendirmelerden hareketle var olan durumu geliştirmek, tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla alan uzmanları, uygulayıcılar ve ilgili kurumlarla 26-29 Eylül 2022'de Bursa'da "Türkiye'de ve Dünyada Türkçenin Öğretimi Çalıştayı" yapılmıştır. Bu çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda 02-04 Mayıs 2023'te İstanbul'da "Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı" adıyla dil eğitimine yönelik ikinci konferans gerçekleştirilmiştir. Üçüncüsü düzenlenecek olan konferansın bildiri sunumları, poster sunumları, paneller ve atölye çalışmaları ile dil eğitimine katkı sunması beklenmektedir.

Konferansa dil eğitimi alanında uzmanlaşmış konuşmacılar; sahada yaptıkları iyi uygulamalarla fark yaratan öğretmenler, akademisyenler ve öğrenciler bu alanlarda hazırladıkları çalışmalarla katılacaklardır. Başvurmak isteyenler; 19 Şubat-04 Mart 2024 tarihlerinde aktif öğrenme stratejileri, erken çocukluk dönemi uygulamaları, içerik temelli öğretim modelleri, kapsayıcı eğitim uygulamaları, mesleki yabancı dil öğretimi, ölçme ve değerlendirme, yapay zekâ kullanımı alt temalarındaki çalışmalarıyla konferansa katılabilirler. 

Konferansın internet adresi bugün itibarıyla erişime açılmıştır. Konferansa ilişkin detaylı bilgi ve güncel gelişmelere https://dilegitimindeiyiuygulamalar.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

 

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.