Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı 22-24 Mayıs 2024'te Düzenleniyor

Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı 22-24 Mayıs 2024'te Gazi Üniversitesinde gerçekleştirilecektir. Konferans boyunca "Türkçe ve Dil Eğitiminde Yenilikçi ve Keşfedici Yaklaşımlar" ana teması altında sözlü ve poster sunumlar yapılacak, paneller ve atölyeler düzenlenecektir.
Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı 22-24 Mayıs 2024'te Düzenleniyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca desteklenen ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen YADEG Projesi kapsamında Türkçe ve dil eğitiminde yenilikçi ve keşfedici yaklaşımların sunulması amacıyla "Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı" gerçekleştirilecektir.

Konferansa, dil eğitimi alanında çalışma yapan öğretmenler ve akademisyenlerden 462 bildiri başvurusu yapılmıştır. Başvurular belirlenen bilimsel ölçütlere göre farklı üniversitelerden ve farklı alanlardan 75 akademisyenden oluşanKonferans Bilim ve Değerlendirme Kurulu tarafından iki aşamalı bir değerlendirme sürecine tabi tutulmuştur.

Konferansta sunulmak üzere seçilen "Türkçe ve Dil Eğitiminde Yenilikçi ve Keşfedici Yaklaşımlar" ana temasındaki bildiriler, 93 sözlü sunum ve 28 poster sunumdan oluşmaktadır. Ayrıca Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi tarafından toplam 10 poster sunum yapılacaktır. Konferans kapsamında Başkanlığımız ile ilgili genel müdürlükler ve paydaş kurumların da (Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Maarif Vakfı, TÜBA) çalışmalarının sergileneceği stantlar da yer alacaktır.

Ayrıca konferansta; "Dil Eğitiminde Ölçme ve Değerlendirme", "Dil Eğitiminde Teknoloji ve Yapay Zekânın Kullanımı" ile "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve Dil Eğitimi" temalarında üç panel oturumu düzenlenecektir.  Konferans katılımcılarına yönelik Türkçe, yabancı dil ve dil becerilerinin ölçülmesine yönelik uygulama temelli beş atölye çalışması da gerçekleştirilecektir.

Konferans açılış ve kapanış programları ile paneller Gazi Üniversitesi Rektörlük binası Mimar Kemaleddin Salonunda, bildiri sunumları ile atölye çalışmaları ise Gazi Eğitim Fakültesi Hersek binasında gerçekleştirilecektir.

Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı detaylı program, paneller ve atölyelere dair bilgilere https://dilegitimindeiyiuygulamalar.meb.gov.tr/ web sayfasındaki "Program" sekmesinden ulaşılabilmektedir.

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.