Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

" TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ ÇALIŞTAYI" BAŞLIYOR...

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Tarafından 26-29 Eylül 2022'de Bu Yılın Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da "Türkiye'de ve Dünyada Türkçenin Öğretimi Çalıştayı" Düzenleniyor.


Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in onursal başkanlığını yaptığı çalıştayın açılışı 26 Eylül' de Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Dil Bayramı'nın da 90. yıl dönümü olan 26 Eylül 2022'de gerçekleştirilecek olan çalıştay, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TDE-ARGEM) tarafından yürütülmektedir.

Çalıştayda Türk Dil Kurumu ile yurt içinde ve yurt dışında Türkçenin öğretimi hususunda önemli rolleri olan Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı paydaş olarak yer alacaktır.

"Sevdamız Türkçe, Sevdalımız Türkçe"

Binlerce yıldır milletimizi bir arada tutan, insanlık tarihinin her devresinde hükümranlığını sürdüren ana dilimize değer katmanın bilinciyle yola çıkılan çalıştaya üniversitelerden alan uzmanları, uygulayıcılar ve ilgili kurumlar katılacaktır. 26-29 Eylül 2022'de dört gün boyunca 12 oturum hâlinde düzenlenecek çalıştayda Türkçenin ana dili ve yabancı dil olarak öğretimi, iki dillilere ve Türk dillilere öğretimi konuları kapsamlı bir biçimde ele alınacaktır.  

Türkçe öğretimi süreçlerinin bütün boyutlarıyla değerlendirileceği, temel konu ve meselelerin istişare edileceği ve çözüm önerilerinin geliştirileceği çalıştayda "Türkçe Üzerine Düşünmek", "Kültürel Diplomasi Bağlamında Türkçe Öğretimi", "Türkçe Öğretimi: Kurumlar, Politika ve Stratejiler" gibi başlıklarda da değerlendirmeler yapılacaktır. Akademik bakış açısıyla kurumların Türkçe öğretimi politikalarına katkı sağlayacak stratejiler ortaya konarak çalıştay sonuç raporu kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

Çalıştaya dair tüm gelişmeler internet sitesinden takip edilebilir.  

Diğer detaylar için: https://turkceogretimicalistayi.meb.gov.tr/ 

 

İletişim için: 

tdeargem@meb.gov.tr    E-Posta

http://meb.ai/Ebcea8      YouTube 

http://meb.ai/sxU2tn      Twitter 

http://meb.ai/E5iTvz       İnstagram 

http://meb.ai/KLiVYS      Facebook

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.