Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 

Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler-4

Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler-4

Uluslararası eğitim kuruluşlarının raporları, eğitim politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında önemli rol oynar. Eğitim sistemlerinin uluslararası düzeydeki performansını anlamak ve iyileştirmek adına veriler sunan bu raporlar, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için kılavuz niteliği taşır. Bu kapsamda uluslararası eğitim kuruluşlarınca eğitim ile ilgili yayımlanan raporların takibini sağlamak, politika yapıcılar, uygulayıcılar ve kamuoyu ile bu raporların özet ve önerilerini paylaşmak için Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Eğitim Araştırmaları Daire Başkanlığınca "Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler" adıyla bültenler serisi hazırlanmaktadır. Otuz beş eğitim raporunun özet ve önerilerini içeren bültenler serisinin ilki Eylül 2023'te, yirmi eğitim raporunun özet ve önerilerini içeren bültenler serisinin ikincisi Aralık 2023'te, yine yirmi eğitim raporunun özet ve önerilerini içeren bültenler serisinin üçüncüsü ise Mart 2024'te Başkanlığımızca yayımlanmıştır. Bunu takiben uluslararası eğitim kuruluşlarının yayımladığı güncel raporların taranmasına devam edilmiş ve Bakanlığımızın güncel eğitim politikaları ile ilgili olabilecek yirmi eğitim raporunu kapsayan dördüncü bülten hazırlanmıştır.

Dördüncü bültende yer verilen raporlarda eğitimde fırsat eşitliği, eğitim ve gelecek, eğitimde dijitalleşme temalarının öne çıktığı görülmektedir. Bununla birlikte önceki bültenlerde olduğu gibi bu bültende de eğitim yönetimi, kriz ve acil durumlarda eğitim, disiplinlere yönelik çalışmalar temalarını işleyen raporlara da yer verilmiştir. Raporlarda göçmen ve mülteci çocukların eğitim sistemlerine dâhil edilmesi, engelli çocukların eğitime, özellikle engelli kız çocuklarının dijital eğitim araçlarına erişiminin artırılması, holistik (bütünsel) eğitim yaklaşımı uygulamaları, erken çocukluk eğitimi, izleme değerlendirme süreçleri, yapay zekânın eğitimde kullanımı, sosyal ile duygusal beceriler ve öğrenme gibi pek çok farklı konu ele alınmıştır.

"Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler-4" bültenine ulaşmak için tıklayınız.

Serhat Mah. 1290. Sokak No.8/B 06374 Yenimahalle/Ankara TÜRKİYE - 0 (312) 413 43 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.